loader image

צ’יצ’ן איצה אתר מורשת עולמית של אונסק”ו, היא אחת האטרקציות הפופולריות ביותר במקסיקו עם יותר משני מיליון מבקרים מדי שנה. לכן, לא מפתיע שבדרך כלל תוכלו לראות את האתר יחד עם אנשים רבים אחרים (המון אנשים). כאן פירטנו מידע חיוני לביקור בצ’יצ’ן איצה, כמו מחיר כניסה, קניית כרטיסים באינטרנט, סיורים מודרכים והיכן אפשר ללון, וכן מספר טיפים שיאפשרו לכם להתכונן טוב יותר וליהנות מהאתר הארכיאולוגי המדהים הזה.

מה זה צ’יצ’ן איצה?

צ’יצ’ן איצה היא עיר הרוסה, פרה-קולומביאנית. הוא נבנתה ואוכלסה על ידי אנשי המאיה ההיסטוריים, שצאצאיהם עדיין חיים בחלק זה של מקסיקו (חלק מהמקסיקנים ייראו לכם כאילו לא עברו 500 שנה מאז שנפלה האימפריה שלהם). העיר התפתחה בתקופה הקלאסית המאוחרת של הארכיאולוגיה המסו-אמריקאית, בסביבות המאות ה-7 וה-8 לספירה. עם הזמן, העיר הפכה למעצמה כלכלית מרכזית באזור, עם הרבה ארכיטקטורה נפלאה שנבנתה כאן כדי להפגין את כוחה והשפעתה של האליטה שלה. צ’יצ’ן איצה הגיע לשיאו בתקופות הטרמינל הקלאסית והפוסט-קלאסית שלאחר מכן, אם כי עד המאה ה-13 נכנסה לדעיכה, כאשר רבים מבנייני העילית שלה נפלו משימוש. הסיבות המדויקות לנפילה זו הן עדיין נושא לדיון וחקירה ארכיאולוגיים.

למרות שפולשים ספרדים ניסו להקים בסיס משלהם בצ’יצ’ן איצה במאה ה-16, תוכניותיהם נפגעו על ידי התנגדות אלימה של אוכלוסיית המאיה המקומית. עד המאה ה-19, הג’ונגל השתלט על חלק גדול מהעיר העתיקה, ויצר חורבה רומנטית שעזרה להצית את דמיונם של חוקרים ועתיקות כאחד. חפירה ארכיאולוגית סייעה לחשוף יותר מהאתר במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, ולאחר מכן שוחזרו כמה מהמבנים בחלקם כדי לתפוס את פארם הקודם. בתחילת המאה ה-21, צ’יצ’ן איצה הוכרז כאחד משבעת פלאי תבל החדשים, לאחר שכבר הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו ב-1988.

איפה צ’יצ’ן איצה?

האתר הארכיאולוגי של Chichén Itzá, רשמית Zona Arqueológica de Chichén Itzá, נמצא בחצי האי יוקטן, במדינת יוקטן במקסיקו. פיסטה, העיר הקרובה ביותר, נמצאת במרחק של 2.5 ק”מ בלבד משם. האתר נמצא ממש ליד הכביש המהיר הראשי שעובר בין העיר מרידה (115 ק”מ משם) לבין אתר הנופש על חוף הים קנקון (200 ק”מ משם).

קניית כרטיסים לצ’יצ’ן איצה

ישנם שני סכומים המרכיבים את דמי הכניסה לצ’יצ’ן איצה: האחד למכון להיסטוריה ואנתרופולוגיה של מקסיקו (השומרים על האתר) והשני למשרד התרבות של יוקטן, המס הממשלתי המקומי. בעת ביקור בצ’יצ’ן איצה, אם לא קניתם כרטיסים באינטרנט מראש, תידרשו לעמוד בתור פעמיים כדי לשלם את שני החלקים הללו בשני עמדות כרטיסים שונות. שניהם ממוקמים ליד הכניסה הראשית. רצוי להביא מספיק מזומן (פסו מקסיקני) מכיוון שמכונות הכרטיסים עלולות להיות לא אמינות. עלות הכניסה משתנה בהתאם למי שאתה. נכון לתחילת 2022, המחיר הכולל למי שאינו אזרח מקסיקו הוא 62 דולר ארה”ב למבוגר.

קניית כרטיס אונליין, מראש

ניתן לקנות כרטיסים לצ’יצ’ן איצה מראש, אונליין. ההטבות כוללות לא להתאכזב ביום שבו כל הכרטיסים אזלו, הימנעות מהטרחה של צורך במזומן ו/או תקווה שמתקני הכרטיסים יפעלו בדוכן הכרטיסים. ניתן לבטל את הכרטיסים עד 24 שעות מראש תמורת החזר מלא. עם כרטיסים משני הספקים כל המיסים הממשלתיים כלולים ואתם יכולים לדלג על התור – שני התורים למעשה – דמי הכניסה לאתר והמס המקומי הנגבה מעל.

מה כדאי לקחת?

צ’יצ’ן איצה היא חוויה בחיק הטבע ואתם יכולים לצפות להיחשף לפגעי מזג האוויר – בין אם זה שמש או גשם. מסיבה זו, חשוב להגיע מוכנים. למרות שמעט קריר יותר בין נובמבר לינואר, מזג האוויר באזור זה קבוע למדי לאורך כל השנה, כלומר יש הרבה ימים חמים ושטופי שמש. כובע שמש, קרם הגנה והרבה מי שתייה הם חובה. אם צפוי גשם, מטריה או פונצ’ו יהיו שימושיים מאוד. מכיוון שאתם תעמדו על הרגליים רוב הזמן, תלבשו הנעלה מתאימה.

צילום

אם אתם מחפשים הזדמנויות צילום נהדרות, מומלץ להגיע מוקדם כדי להימנע מההמונים (הגענו באזור 9 בבוקר והיה לנו זמן לצלם את עצמנו לבד עם הפירמידה). מי שיש לו חצובות מצלמה אתם עשויים להיות מחויבים באישור נוסף ולכן עדיף לבדוק מבעוד מועד אם אתם מתכננים להביא ציוד צילום ברמה מקצועית. או להביא חצובה קטנה לטלפון שנכנסת לתיק גב.

סיור במקום

ההסברים באתר מוגבלים יחסית, כך שמי שממש אוהב לדעת מה הוא רואה מומלץ להביא ספר או מדריך שהורדתם לנייד מראש. לחילופין, יש מדריכים מקצועיים רבים הזמינים להשכרה בכניסה לאתר עצמו.

 

עדיין כאן?! קדימה לכו להרפתקה ברחובות של אימפריה קדומה. ואל תשכחו לטייל לאט כדי לספוג את החוויה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כל טיול מוצלח מתחיל בתכנון נכון!

חפשו יעד או אטרקציה שבאלכם

גם באלך לטייל בעולם
ותוך כדיי לפתח
קריירה משגשגת?

גם באלך לטייל בעולם
ותוך כדי לפתח
קריירה משגשגת?

את הספר הזה כתבנו אחרי שנתיים וחצי בהן
ניוודנו בעולם תוך כדי פיתוח קריירה מצליחה.
בעזרת ניסיון וידע שרכשנו במהלך הדרך,
אנחנו יכולים לעזור לך להשיג זאת גם.

אהבתם את הפוסט? שתפו לחברים

בחורה צופה אל המבנה

צ’יצ’ן איצה, שרידים של אימפריה

העתק קישור

Facebook
WhatsApp

Facebook

LinkedIn

Whatsapp

Email
LinkedIn
Telegram

Email

LinkedIN

LinkedIn

Telegram