loader image

נחל זוהר – דרום ים המלח ומדבר יהודה

כשגרנו בערד וים המלח הבנו שאין הרבה מסעדות, פאבים או מקומות בילוי בנויים אחרים ובעיקר יש מסביב מדבר. אומנם מדבר בהתחלה נשמע לנו כמו מקום יבש, מלא בחול, חם וללא צל ועם זאת מרהיב, עוצר נשימה ויפייפה. אז החלטנו שלא ניתן למדבר להפחיד אותנו ונצא אליו לטייל בעזרת מסלולים מסומנים של הרשות. כי בכל זאת לא רצינו ללכת לאיבוד במדבר אלא לטייל באופן חכם ובטוח.

אחד מהמסלולים הרבים שעשינו הוא נחל זוהר. אל נחל זוהר מומלץ להגיע מכיוון ים המלח קרוב לצומת שמחברת בין כביש 90 לכביש 31 (העלייה לערד). ניתן להגיע אל מצד זוהר (האטרקציה המרכזית) ברכב אבל אנחנו רצינו ללכת את המסלול הקצר ברגל מכיוון שחלק מהסיבה לעשות מסלול הוא הכושר וההנאה מהדרך. המצד הינו מוצב עתיק ששם תוכלו לראות איך האנשים שחיו במקום הצליחו לעצור חלק מהנחל ולעגור מים בעזרת חומת אבן.

המסלול הינו שטוח וקצר יחסית למסלולים אחרים, בדרך יש מעט עצים שגדלים על גדות הנהר אך בחודשי הקיץ לא תראו זרימה או אגבים בדרך. המסלול לדעתנו מתאים למשפחות מכיוון שברובו כמו שאמרנו הוא שטוח וקל להליכה. ההגעה למצד לוקחת שעה אם יצאתם בהליכה מכביש 90. מצד זוהר הוא שמם של שני מבנים עתיקים בנחל זוהר. המבנה הראשון הוא מצד זוהר "הישראלי", הנמצא ממערב לכביש 90, בסמוך לשפך הנחל לים המלח. המבנה השני נמצא על צוק שמתרומם מעל הנחל, ממערב למצד זוהר "הישראלי", והוא מכונה מצד זוהר "הרומי" (לקריאה נוספת, ניתן להקליק כאן).

כ-100 מטר מהמצד עצמו, תוכלו לזהות את גב זוהר, שאוגר מים מהשיטפונות שיש בחודשי החורף. למרות שכמות הגשמים באזור נמוכה מאוד, מספיק פעם אחת שיירד גשם ליום בשביל למלא את הגב כמעט לעונה שלמה, כמו שקורה מדי שנה בעונת החורף. הגב בעל תוספת מלכותית שעשו מי שגר במקום על מנת להגדיל אף יותר את הגב כדי שיספק מים לחודשי הקיץ וככה בעצם הם יכולו לשתות ממנו ולגדל בעזרתו גידולים ובקר למחייה.

בנוסף, ממש ליד הגב יש עצי שיטה ענקיים עם המון צל שתוכלו לפתוח לעצמכם פיקניק ולהינות מהשקט והשלווה המדבריים. יצא לנו גם לראות רוכבי אופניים שהגיעו מכיוון ערד וזו הנקודה הכמעט אחרונה לפני שהם מסיימים את המסלול שלהם. מה שבטוח זה שצריך להיות מאוד מקצועי באופני שטח כדי לעשות את המסלול שהם עשו אך הקטע בין המצד לכביש מאוד נוח ונגיש ובטח נתן להם מנוחה קלה מהמסלול הקשה.

מידע נוסף:

אזור: דרום מדבר יהודה
מפת סימון שבילים: 11 – דרום מדבר יהודה
מיקום: בקרבת היישוב נווה זוהר
גישה: רגלית
שבילי טיול: ירוק 11350
עונות ביקור: חורף ואביב
שמורת טבע: כן
רמת קושי: קל/בינוני. רוב המסלול קל.
סוג מסלול: קווי ארוך
כניסה: חינם
אורך המסלול: 4 ק"מ
משך המסלול: כשלוש שעות.

ציוד נדרש: נעלי הליכה, שלושה ליטרים מים לאדם, כובע, קרם הגנה משמש, משקפי שמש.

Travel Slow

חפשו טיסות זולות

באמצעות Skyscanner

רכישת סים לחו"ל

באמצעות Simtex

כל טיול מוצלח מתחיל בתכנון נכון!

חפשו יעד או אטרקציה שבאלכם

אהבתם את הפוסט? שתפו לחברים

נחל זוהר

נחל זוהר – דרום ים המלח ומדבר יהודה

העתק קישור

Facebook
WhatsApp

Facebook

LinkedIn

Whatsapp

Email
LinkedIn
Telegram

Email

LinkedIN

LinkedIn

Telegram

גם באלך לטייל בעולם
ותוך כדיי לפתח
קריירה משגשגת?

גם באלך לטייל בעולם
ותוך כדי לפתח
קריירה משגשגת?

את הספר הזה כתבנו אחרי שנתיים וחצי בהן
ניוודנו בעולם תוך כדי פיתוח קריירה מצליחה.
בעזרת ניסיון וידע שרכשנו במהלך הדרך,
אנחנו יכולים לעזור לך להשיג זאת גם.